Azosperminin En Büyük 6 Nedeni

Azosperminin En Büyük 6 Nedeni

Azospermi, erkeklerde ejakülasyon sırasında vücut dışarına çıkan menide hiç sperm hücresi bulunmaması durumudur. Azospermi obstrüktif yani tıkanıklığa bağlı olabildiği gibi non-obstrüktrif yani tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi şeklinde de görülebilmektedir. İki türün en büyük farkı ise tıkanıklığa bağlı olan azospermi hastalarında sperm hücresi üretiminin mevcut olmasıdır. Ancak tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi hastalarında testiste sperm üretimi yok denecek kadar azdır ya da yoktur.

Erkek Kısırlığı (İnfertilite) Tedavileri Nelerdir?

Azospermi ve Mikro Tese Tedavisi

Azospermi hastalarında en başarılı sonuçlar veren tedavi yöntemlerinin başında mikro tese tedavisi gelmektedir. Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi hastalarında kullanılan bu yöntemle direkt olarak testiste ve sperma kanallarında sperm hücresi aranmaktadır. Uzman hekimlerce gerçekleştirilen mikroTESE cerrahisi ile canlı sperm hücresi bulma olasılığı %40 ile %60 arasında değişiklik göstermektedir. Mikro tese tedavisi sırasında testislerde bir kesi açılır ve bu kesiden direkt olarak sperm hücrelerinin üretildiği bölgelerde sperm hücresi aranır.

 

Azospermi Nedenleri

Azospermi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenlerin ortadan kaldırılması ile beraber bazı durumlarda azospermi de ortadan kalkmaktadır. Ancak tüm azospermi nedenleri için böyle bir durum söz konusu değildir. Bazı durumlarda erkeklerde sperm üretimi mümkün olmadığı için azospermi hastalığı ortaya çıkmaktadır.

 

1. Hormonal Nedenler

Bazı hormonal bozukluklar testislerin işleyişini ve sperm hücrelerinin üretimini bozmaktadır. Hormonlar vücuttaki dokuların ve organların işleyişini kontrol etmeyi sağlamaktadır. Bu nedenle kişilerde meydana gelebilecek hormonal dengesizlikler vücudun çalışma şeklini de sekteye uğratmaktadır. Testosteron seviyelerinin düşük olması bu nedenlerden bir tanesidir. Vücutta hormonları kontrol eden belli başlı bazı bezler bulunmaktadır. Hipofiz bezi, böbrek üstü bezler ve tiroit hormonal sistemin yapıtaşlarıdır. Bu bezlerde meydana gelen bozukluklar hormonal problemlere de yol açmaktadır.

 

2. Hipo Hipo (Hipogonadotropik Hipogonadizm)

Kısaca hipo-hipo olarak bilinen hipogonadotropik hipogonadizm, testislerde cinsellik hormonunun çok az üretilmesi ya da hiç üretilmemesidir. Hipogonadotropik hipogonadizm hipofiz bezinde ya da hipotalamus bölgesinde meydana gelen bir problem sonucunda ortaya çıkmaktadır. Hipo hipo aynı zamanda gonadotropin yetmezliği ya da ikincil hipogonadizm olarak da bilinmektedir. Hipo hipo ergenliğin gecikmesi, kısırlık, düşük kemik yoğunluğu ve cinsel isteksizlik gibi çeşitli problemlere yol açmaktadır.

 

3. Genetik Problemler

Erkeklerde sperm üretiminin düzenlenmesinde Y kromozomunun yeri çok önemlidir. Bu nedenle özellikle Y kromozomunu etkileyen genetik problemler azopsermiye yol açabilmektedir. Kanser tedavisinde kullanılan radyasyon ve kemoterapi tedavileri de kromozomlar üzerinde olumsuz etkilere yol açabilmektedir. Genetik problemlere bağlı azospermi hastalıklarında sperm üretimi neredeyse yok denecek kadar azdır.

 

4. Klinefelter Sendromu

Klinefelter sendromu erkek bebeğin ekstra X kromozomu kopyasıyla doğması durumudur. Bu sendrom erkekleri etkileyen bir problemdir ve genellikle yetişkinliğe kadar teşhis edilememektedir. Klinefelter sendromu olan hastalarda testislerin büyümesi olumsuz etkilenir. Genellikle testisler olması gerekenden daha küçüktür ve bu nedenle testosteron üretimi de zayıftır. Klinefelter sendromu azosperminin yanı sıra düşük kas kütlesi, tüy dökülmesi ve meme dokusu büyümesine yol açmaktadır.

 

5. AZF Delesyonları

Y kromozomunda sperm üretimini AZF bölgeleri denetlemektedir. Bu bölgelerin kendi içerisinde AZFa, AZFb ve AZFc gibi alt bölümleri de bulunmaktadır. AZFa ya da AZFb delesyonu olan kişilerde sperm üretimi neredeyse hiç yoktur. Bu nedenle hastalara mikro TESE operasyonu bile yapılmamaktadır.

 

6. Nedeni Belli Olmayan Azospermi

Nedeni belli olmayan azospermi, tüm azospermi türleri arasında en sık rastlanılanıdır. Genetik ve hormonal testler sonucunda azospermiye neden olan problemin bulunamaması durumunda hastalar nedeni belli olmayan azospermi hastası olarak değerlendirilmektedir. Bu hastalarda mikro TESE ameliyatı ile sperm hücresi bulunma olasılığı yüksektir. Bu sayede tüp bebek gibi yardımcı üreme tedavileri ile neden belli olmayan azospermi hastaları da baba olabilmektedir.

azospermi

Azospermi Düzelir mi?

Erkeklerde kısırlık olarak ifade edilen azospermi hastalığı menide spermin bulunmaması olarak ifade edilmektedir. Bu tanı için kişinin bir dizi testten geçilerek tanının konulması gerekmektedir. Uzman hekim tarafından talep edilecek ilk test sonrasında spermin saptanamaması durumunda kesin sonuç elde etmek için diğer testlere de yer verilir. Buna göre kesin sonuca ulaşılmış olur.

Azospermi çağımızın hastalıkları arasında yer almak ile beraber herhangi bir ağrı ya da benzeri şikâyette sebep olmaz. Genellikle bebek isteyen ailelerde çocuk tedavisi için yapılan testler sonucunda anlaşılır. Günümüzde maruz kalının radyasyondan kötü beslenme alışkanlıklarına kadar birçok sebep azospermi hastalığına sebep olurken aynı zamanda doğuştan da gelebilir.

Azospermi hastalığının teşhisi ve sonrasında tedavi uygulamaları günümüz tedavileri ile yüz güldüren sonuçlara ulaşmaktadır. Bu anlamda birçok azospermi hastası olan erkeklerin çocuklarının dünyaya geldiği de görülmektedir.

Azospermi Ameliyatı

Azospermi Tedavi Edilebilir mi?

Geçmişte çok bilinmemek ile beraber halk arasında hamilelikte genellikle kadınlarda kısırlığın olduğu var sayılması da erkeklerdeki kısırlığın yok sayılmasına neden oldu. Doğuştan gelebilen bir kısırlığın yanı sıra zaman içinde farklı nedenlere bağlı olarak da azospermi vakaları ile karşılaşılmaktadır.

Azospermi hastalığının günümüzde yapılan dizi testler ile teşhisi daha kolay olmak ile beraber daha etkili ve kesin sonuçlara da ulaşılabiliyor. Kesin verilerin elde edilmesi için ilk test azospermi olmama durumu için yeterli olmak ile beraber menide spermin bulunmaması durumunda ise kesin sonuç için ilave testlere yer açılır.

Kesin sonuca ulaşılması akabinde azosperminin kaynağına bakılır. Altta yatan sebebe bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri denenmektedir. İlaç tedavilerinin yanı sıra bazı durumlarda mikro tese işlemlerine de yer açılabilmektedir.

Hiç Sperm Gelmemesi Durumunda Yapılan Tahliller

Azospermi hastalığının tanısında spermiyogram adı verilmekte olan sperm tanı testlerine yer açılmaktadır. Bu işlemlerde alınacak olan test sonuçlarına göre tedavi yöntemlerine başlanır. Hiç spermin olmaması durumunun ilk test ile saptanması akabinde diğer test sonuçlarına da yer verilerek kesin tanının konulması beklenir. Bazen diğer test sonuçlarında az da olsa spermlere rastlanabilmektedir. Kan tahlili, testestoron testi, vazografi, karyotip tayini ve Y delesyon analizi gibi farklı testler yapılarak sorunun kaynağı tespit edilir. Sorunun kaynağının bulunması ile beraber izlenecek olan yolda belirlenmiş olur.

Azospermi İçin Güncel Tedavi Yöntemleri

Erkeklere de yaşanan kısırlık nedeni olarak ifade edilen azospermi menide spermin bulunmaması durumudur. Genel olarak halk arasındaki yargı bu durumun düzelmeyeceğini dönük olmak ile beraber bazı alttan yatan sebeplerin ilaç tedavisi ile geçebilen rahatsızlıklar olduğu da saptanmıştır. Özellikle hipofiz bezi ve o merkez üzerinde bulunan sorun nedeni ile yaşanan problemde ilaç tedavisi ile sperm oluşumunda ve sayısında artışta gözlemlenmektedir.

Nonobstrüktif Azospermide Tedavisi

Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi olarak ifade edilebilen nonobstrüktif azospermi rahatsızlığın tedavisinde mikro tese uygulamasında yararlanılabilmek ile beraber ilaç tedavisi de istenen sonuca ulaşılmasında etkin olabilmektedir. Uzman hekim tarafından gerçekleştirilecek olan testler tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi rahatsızlığının kaynağının tespiti ve tedavisi için yol gösterecektir. Uygulanan tedavilerin yanı sıra spor aktiviteleri ve sağlıklı yaşam sperm üretiminin oluşumuna ve artışına da etki ettiği bilinmektedir.

Obstrüktif Azospermi Tedavisi

Tıkanıklığa bağlı olarak gelişen azospermi rahatsızlığına obstrüktif azospermi adı verilmektedir. Tıkanıklığa bağlı olarak gelişen erkek kısırlığı doğuştan gelen sorun kaynaklı olabileceği gibi edinilmiş bozukluklar sebebi ile de yaşanabilir. Üreme kanalında oluşan sorunlar yaralanma, iltihap ve benzeri nedenlere bağlı olarak yaşanan azospermi edinilmiş bozukluk olarak sayılabilir. Bu durumda sperm taşıma kanalında tıkanıklık yaşanabilir. Aynı zamanda tıkanıklığa bağlı olarak görülen durumlarda işlevsel engellerde sayılmaktadır. Kas ve sinirlerde oluşan deformasyon sebebi ile oluşmasının yanı sıra depresyon ilaçları, tansiyon ilaçları gibi bir takım ilaç kullanımları da bu soruna sebep olabilmektedir. Aynı zamanda şeker hastalığı da işlevsel engellere sebep olan durumların yaşanmasında sebep olabilmektedir. Kesin tanı için ise hekim tarafından yapılacak olan muayene ve test sonuçlarına bakılarak elde edilmesi gerekir.

Sık Sorulan Sorular

Azospermi erkeklerde günümüzde daha sık rastlanan bir kısırlık sorunudur. Sebepleri değişen birçok etkene göre yaşanabilir. Doğuştan ya da sonradan edinilmiş olan kısırlık durumları bulunmak ile beraber sadece ilaç tedavisi ve hayat standartlarındaki değişim ile de düzelmeler saptanabilmektedir. Sorunun varlığının belirlenmesi sonrasında tedavi işlemleri ile ilgili olarak hekim kontrolünde tedaviye başlanması gerekir.

Azospermi zamanla geçer mi?

Azospermi rahatsızlığı zamanla geçer mi sorusunun yanıtında altta yatan nedenin bilinmesi gerekir. Bazı hastalar azospermi olduklarını bilmeden bir süre yaşamlarına devam ederler. Azospermi olup sonrasında sperm üretimi artabilmektedir. Bu ise bazı sebeplere bağlı olarak yaşanır. Hastalığa sebep olan etken için kullanılan ilaçların yanı sıra hastanın hayat standardını değiştirmesi ve kaliteli bir yaşama geçerek kötü alışkanlıklardan uzaklaşması da kendiliğinden yaşanacak olan gebeliklerin yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Azospermi nasıl düzelir?

Azospermi hastalığının çözümlenmesinde öncelikle tanının konulması ve akabinde ise erkek kısırlığının altında yatan nedenin belirlenmesi gerekir. Bunun için ise hekim tarafından talep edilecek olan bir dizi test bulunmaktadır. Azospermi geçmişte tedavisi ile ilgili sıkıntı yaşanan bir durum olmak ile beraber günümüzde altta yaran sebeplere bağlı olarak birçok erkekte sorunun çözümüne ulaşılarak yüz güldüren sonuçlar elde edildi. Tedavi yöntemlerinde farklı çalışmalar bulunmak ile beraber sebebe bağlı bir tedavi seçilir.

Azospermi tedavisi kaç ay sürer?

Azospermi hastalığının tedavisinde ilaçlardan yararlanılmak ile beraber hastanın bu dönem içindeki yaşam standardında sağlıklı seçimlere yer açması, kötü alışkanlıklarını bırakması ve spor aktivitelerine yer vermesi tedavi aşamasının da kısalmasına sebep olmaktadır. Bazı hastalarda yaşanan durum ise kendiliğinden gebelik ile sonuçlanabilmektedir. Hastanın hayat standartlarında değişime gitmesi sadece sperm oluşumuna değil aynı zamanda sperm sayısında da artışa sebep olabilmektedir. Azospermi tedavisinde farklı çalışmalara yer açılarak tanıya göre tedavi yöntemi belirlenmektedir. Tedavi yöntemleri her iki erkekte aynı gibi görülse de tedavi sonuçlarında ve tedavi uzunluğunda farklılık görülebilir. Bu ise hastaya göre değişen bir tedavi sonucu anlamına gelmektedir.

Azospermi tedavi yöntemi var mı?

Azospermi yani erkek kısırlığı rahatsızlığında yaşanan sorunun giderilmesi ile ilgili bir diz tahlil ve testlere yer açılır. Hastalığın doğuştan mı işlevsel engel kaynaklı mı yoksa edinilmiş bozukluk nedeni ile mi yaşandığının saptanması gerekir. Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi rahatsızlığında da menide sperm oluşmamasının sebepleri araştırılır. Bulunan sonuçlara göre ise tedavi çalışmasına yer açılmaktadır. Tedavi sonuçları ve tedavi süresi hastalara göre farklı sonuçlar vermek ile beraber günümüzde yüzde yetmiş oranında başarılı sonuçlara ulaşılmaktadır.

MikroTESE ile sperm çıkma ihtimali önceden bilinebilir mi?

Azospermi hastalığında uygulanan bir yöntem olmak ile beraber genel anestezi altında yapılmaktadır. Mikro tese ile sperm çıkma ihtimali yapılan son çalışma olarak yer almaktadır. Bu özel bir çalışmadır. Uygulama ile elde edilen spermler tüp bebek tedavisinde kullanılarak istenen sonuçların alınması beklenir. Fakat hastalarda ilk olarak diğer yöntemler tercih edilmektedir. Bu alandan istenen sonuçlara ulaşılmasının kesinliği olmamak ile beraber özel mikroskop kullanımlarına yer verilerek sperm kaçırma ihtimali bertaraf edilmektedir.

Azospermi Cinsel İsteksizli

Azospermi Cinsel İsteksizliğe Sebep Olur Mu?

Erkekte kısırlık olarak da ifade edilmekte olan azospermi hastalığı menide spermin bulunmaması olarak açıklanabilir. Bu sorun ise gebeliğin oluşmaması anlamına gelmektedir. Meni de spermin olmaması yapılan testler sonucunda belirlenmektedir. Bu sorunun varlığı ise herhangi bir ağrı ya da benzeri duruma neden olmayacağı için sadece bebek isteyen ailelerin yaptığı başvuru sonucunda ortaya çıkar. Azospermi kavramı erkeklerde görülen üreme sistemi hastalıklarından biri olmakla birlikte aile sağlığını doğrudan etkileyen bir kavram olmasıyla da karşımıza çıkar.

Azospermi Tedavisi

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Cinsel isteksizlik adından da anlaşılacağı gibi kişinin cinsel isteğe olan isteğinin azalması durumudur. Cinsel soğukluk olarak da ifade edilen durumda azalma ya da tamamen istememe olarak da yaşanabilmektedir.

Cinsel İsteksizlik Belirtileri Nelerdir?

Temelde görülen belirti cinsel isteksizlik olup bunun yanı sıra kişide depresif durumlarda baş gösterebilir. Aynı zamanda kişide yorgunluk ve halsizlik durumları da sık karşılaşılan belirtiler arasında yer alır.

Erkekte Cinsel İsteksizlik Nedenleri Nelerdir?

Psikolojik faktörler ile erkeklerde cinsel isteksizlik olmak ile beraber bazı ilaçların kullanımı sonrasında da cinsel isteksizlik ile karşılaşılma durumu yaşanabilmektedir.

Antidepresan İlaçları

Antidepresan ilaç kullanımına kişinin 6 ay ve sonrasında devam etmesi durumunda cinsel isteksizlik ya da baskılama durumları görülebilmektedir. Uzun süreli bir psikolojik tedavi ile baş başa kalan hastaların sorun çözümü içinde farklı ilaç kullanımlarından yararlanmaları gerekebilir.

B12 Eksikliği

B12 eksikliği ile cinsel isteksizlik arasında bir bağlantı kurulamamıştır.

Tansiyon İlaçları

Bazı tansiyon ilaçları cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir.

Varikosel

Testosteron sentezinde yaşanan azalma cinsel isteksizliğe neden olabilir.

Sık Sorulan Sorular

Cinsel isteksizlik ile ilgili sık sorulan bazı soruların yanıtlarına aşağıda yer açtık.

Sperm azlığı cinsel isteksizlik yapar mı?

Erkeklere farklı sebeplere bağlı olarak sperm azlığı yaşanabilmektedir. Sperm azlığı cinsel isteksizliğe etki etmemek ile beraber sperm azlığına etki eden durumun sebebi cinsel isteksizliğe de sebep olabilir.

Erkeklerde cinsel isteksizlik hangi hastalığın belirtisidir?

Cinsel isteksizliği azospermi hastalığının kişide olup olmadığının belirlenmesinde etken olabilir. Kullanılan ilaçlar ve buna benzer nedenler erkeklerde isteksizliğe sebep olabilir.

Genetik Azospermi Testi

Azospermi ile Genetik İlişkisi

Azospermi menide hiç spermin bulunmaması durumudur. Azospermiyi tıkanıklığa bağlı olan ya da olmayan şeklinde iki grupta incelemek mümkündür. Tıkanıklığa bağlı olarak gerçekleşen azospermi durumunda sperm kanallarının bir bölümü eksiktir. Genital enfeksiyonların oluşması da bu durumu etkiler. Bunun yanı sıra tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi durumları ise genetik bozukluklar gibi nedenlerden kaynaklanır. Aynı şekilde testislerin aşağı inmemesi de azospermeyi etkiler. Tıkanıklığa bağlı olarak gerçekleşen azospermi tedavisinde sperm kanallarının açılması için cerrahi yöntemler kullanılır. Genetik sebeplerden kaynaklanan azospermi tedavisini yaparken cerrahi yöntemlerle sperm elde edilmesi ve mikro enjeksiyon uygulaması ön planda tutulur.

Genetik yapıdaki farklılıklara bağlı olarak azospermi meydana gelebilir. Azospermi gelecek dönemleri de etkileyen bir rahatsızlık türüdür. Genetik olarak aktarılabilen bu rahatsızlığın belli tedavi yöntemleri bulunur.

Azospermi hakkında detaylı bilgi alın

Genetik Azospermi Testi Nedir?

Azospermi, spermiogram ile tespit edilir. Ancak sadece bir sperm testi sonucuna bakmak yeterli olmaz. En az 3-4 hafta ara ile yapılan iki sperm testi ile azospermiyi tespit etmek daha doğru sonuç verir. Bu testler gerçekleştirilirken cinsellikten uzak kalmak gerekebilir.Yapılan testler sonucunda sperme rastırınmaması durumunda azospermi tanısı konulur.

Genetik azospermi testi ise Periferik Kandan Karyotip Analizi ile tespit edilir. Aynı zamanda Mikro Y Delesyon ile genetik durumları tespit etmek mümkün olur. Öyle ki bu testlerin yapılmasıyla diğer nesillerin bu hastalığı taşıma oranı bulunur.

Kandan Karyotip Analizi; alınan hücre örneğindeki kromozom sayılarını incelemektir. Bu analiz çeşidi cinsek bozukluklarda da istenir. Kromozomların incelenmesi sonucu bir bozukluğun olup olmadığı kontrol edilir. Mikro Y Delesyon; Y kromozomunu tanımlamak adına hastadan alınan kandan genetik materyali çıkarak yapılan bir uygulamadır.

Azospermi Genetik Mi?

Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi tanılarında genetik bozukluklara rastlamak mümkündür. Bu her hasta için geçerli olmasa da doğuştan olan durumlarla karşılaşılır. Azospermiyi etkileyen pek çok faktörden biri olan genetik yapı hastanın atalarından ona aktarılır. Çekinik bir genle aktarılma durumunun yanı sıra baskın gen de bulunabilir. Azosperminin genetik olması durumlarda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Uzmanlar bu hususlarda hastaları bilgilendirir.

Genetik Azospermi Tedavisi

Menide bulunmayan spermler herhangi bir döllenmenin oluşmayacağının da belirtisidir. Azospermi teşhisi konmuş olan bireyler tedavi olabilir. Bunun belli yöntemleri vardır. Öyle ki genetik azospermi sahipleri için uygulanan tedavi yöntemi ile kesin sonuç elde edilemeyebilir. Zira, genetik durum kişinin anne ve babasından ona ulaşan kalıtsal materyallerdir. Dolayısıyla yapılabilecek en iyi tedavi, gelecek nesillerin bu hastalıktan etkilenmemesini sağlamaktır. Bunun için gerekli tedavi yöntemleri uygulanır. Bunun yanı sıra genetik sebeplere bağlı olarak oluşan hormonal bozuklukları düzene sokmak mümkün olabilir.

Tüp bebek tedavisi uygulanırken bebekleri korumak esas alınır. Böylelikle genetik faktörlerden kaynaklanan azospermi oluşumu çocuk için engellenebilir.

Genetik Azospermi Olanlar Çocuk Sahibi Olabiliyor Mu?

Azospermi tanısı konulurken durumun neden kaynaklandığını bulmak gerekir. Eğer ki genetik faktörler bu tanımın konmasında rol oynuyorsa detaylı incelemeler yapılır. Bunun yanı sıra alternatif yollar denemek için çalışmalar yürütülür. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyenler için bu genetik yapının devam ettirilmemesi çok önemlidir.

Teknolojinin gelişmesi ve sağlık alanında daha aktif biçimde kullanılmasıyla birlikte birçok rahatsızlığı tedavi etmek mümkün olur. Ama elbette ki genetik hastalıkların sebeplerinin tam bilinmemesi tedavi yöntemlerinin kesin sonuç vermemesi anlamına gelir. Tüm bu durumlar göz önünde tutulduğunda genetik azospermiye sahip olanların çocuk sahibi olma olasılığı diğer azospermi tiplerine göre daha düşüktür.

Azospermi ve Genetik İlişkisi

Her tür rahatsızlığın oluşmasında genetik faktörler rol oynar. Genetik çeşitliliğe bağlı olarak birbirinden farklı rahatsızlıklarla karşılaşmak mümkün olur. Bu durumda bireylerin yaptıkları evlilikler sonucu genetik yollarla aktarılan rahatsızlıklar vardır.

Azospermi genetik faktörlerle nesilden nesile aktarılabilen rahatsızlık çeşitleri arasındadır. Genetik faktörleri de etkileyen pek çok nokta vardır. Genetik yollarla oluşan homeral bozuklukları düzeltmek bazen mümkün olabilmektedir. Bu durum azospermiye sahip olan bireylerin vücut yapılarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Birbirinden farklı tedavi yöntemleri uygulanarak genetik faktörlerin nesillere aktarılması engellenebilir.

Öncelikle azosperminin genetik faktörlere dayalı olup olmadığı incelenir. Eğer ki testlerin sonucu pozitif çıkarsa gerekli tedavilerin uygulanmasına karar verilir. Bu rahatsızlığa sahip olan bireylerin günlük yaşamlarında rahat olabilmeleri için gerekli olan yöntemler uygulanır.

Virtual Azospermi Tanımı

Virtual azospermi, hasta için yapılan sperm testlerinin birkaçında sperm bulunmaması anlamına gelir. Bunun yanı sıra çok az miktarda bulunan spermler için de bu tabir kullanılır. Bu hususta doğru bir şekilde tespit gereklidir. Çünkü hiçbir spermin bulunmamasıyla birkaç spermin bulunması arasında fark vardır. Dolayısıyla uygulanacak tedavide de farklılıklar oluşur.

Hasta takibinin doğru şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli bilgilere sahip olmak önemlidir. Uzmanlar olarak gerekli incelemelerin en iyi şekilde yapılması önem arz eder. Normal şartlarda azospermi tanısı konulan hastalar için mikro TESE işlemi gerçekleştirilirken virtual azospermi durumunda sperm hücrelerinin dondurularak tüp bebek tedavisinde kullanılması mümkündür.

Gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanabilmesi için uzmanlarla birlikte çalışılmalıdır. Düzenli aralıklarla sperm testinin yapılması ve elde edilen örneklerin yeterli zamanlarla incelenmesi ve tanının konulması tedaviyi mümkün kılar. Virtual azospermi tanısı konulduğunda tüp bebek tedavisinin yapılabilmesi için takip altında tutulması sonuç elde edilmesini sağlar.

Genetik İnceleme

Hastaların sağlık durumlarının kontrol edilmesi yapılacak olan tedaviyi belirler. Bunun için hastanın vücut yapısının yanı sıra testisleri ile ilgili de ilgi sahibi olmak gerekir. Bilgili üroloji dalı uzmanları tarafından incelenen hastalar en doğru tedavi yöntemleriyle iyileşebilir.

Genetik sebe3plerin yol açtığı azospermi rahatsızlığı için gerekli takipler yapılır. Her türlü incelemenin gerçekleştirilmesiyle hastanın durumu kontrol altında tutulur. Genetik sebeplerin gelecek nesillerde de problem oluşturmaması için çalışılır.

Sık Sorulan Sorular

Azosperminin ne olduğu, genetik özellikleri, kimleri etkilediği gibi birçok soru mevcuttur. Aynı zamanda tüp bebek tedavilerinde azosperminin nasıl etki yarattığı da merak edilmektedir. Azospermiden kurtulmanın bir yolunun olup olmadığına dair de pek çok soru vardır.

Azospermi birçok nedenden kaynaklanabileceği gibi genetik etmenlerden sebeple de ortaya çıkabilir. Bunun kısa sürede anlaşılabilmesi için uzmanlara danışmakta fayda vardır. Azosperminin genetik özellikleri diğer kesimlere aktarıldığında bu hep böyle devam edebilir. Ama gereken önlemler alındığı taktirde hem çocuk sahibi olmak hem de hastalığın yayılmasını önlemek kolaylaşır.

Azospermi durumunda tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Azospermi birçok farklı nedenden ötürü sağlığı etkilediği için incelemeler sonucunda tedavi yöntemi belirlenir. Azospermi de mikro TESE ve mikro enjeksiyon uygulaması yapılabilir.

Tüm tanılar uzmanlar tarafından konulur. Ozosperminin yolu açabileceği sağlık durumları, tüp bebek uygulamalarının nasıl olması gerektiği, testlerin ne sıklıkla yapılacağı gibi pek çok unsur onların kararıyla gerçekleşir. Bunlara karar verilirken de hastaların tüm sağlık durumları göz önünde bulundurulur.

Azospermi Doğuştan Mı Gelir?

Azospermi menideki spermin yokluğu ya da çok az sayıda olması anlamına geldiği için bu durumun genetik tarafı da vardır. Bu noktada her faktörü dikkate almak gerekir. Yıllardır genetik olarak gelen azosperminin altında yatan farklı nedenler varsa bunların incelenmesi gerekir. Çünkü hormonal dengesizlik mevcutsa gerekli tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Azosperminin genetik yapısı doğuştan olmasına da sebebiyet verir. Kanal tıkanıklığından meydana gelmeyenler genetik açıdan dikkat çekicidir. Bu da doğuştan meydana geldiğini gösterir. Aynı zamanda cinsel birliktelikteki enfeksiyonlar da azospermiyi etkiler.

Azospermi Durumu Geçer Mi?

Azospermi birçok nedene bağlı olarak gerçekleşen bir rahatsızlık olduğundan detaylı inceleme yapılır. Azosperminin oluşum nedenlerine göre tedavi yöntemleri uygulanarak hastaların memnuniyeti sağlanır. Azospermi genetik nedenlerden dolayı ortaya çıktığında bunu ortadan kaldırmak mümkün olmaz. Çünkü ebeveynlerden yıllarca süre gelen bir durum halini almıştır. Sadece yapılabilecek belli yöntemler vardır. Genetik nedenlerin hangi durumlara yol açabileceği göz önünde bulundurularak çeşitli tedavi yöntemleri denenir.

Azospermi Nasıl Belli Olur?

Azospermi tanısının konulabilmesi için yapılacak olan testlerden önce şöyle belirtilerin varlığı önemlidir;

 • Cinsel istekte azalma ya da olmaması
 • Penisin sertleşmesinde gecikme ya da sertleşmenin olmaması
 • Saçlarda ya da tüylerde fark edilir biçimde azalmanın meydana gelmesi
 • Testislerin çevresinde yumru oluşumu, kızarıklık, yanma, şişme hislerinin oluşması

Bu durumlardan biri ya da birkaçıyla karşılaşıldığında uzmanlarla görüşmek gerekir. Yaşanan problemlerin doğru bir biçimde aktarılması halinde gerekli olan tüm testler yapılır.

Azospermi Olup da Normal Bir Şekilde Çocuk Sahibi Olan Var Mı?

Menide hiç spermin olmaması ya da çok az miktarda olması çocuk olma durumunu büyük ölçüde etkiler. Çocuk olma durumu azosperminin ne şekilde olduğuna bağlıdır. Eğer ki menide az da olsa sperm var ise bir ihtimal normal şekilde çocuk sahibi olmak mümkündür. Ama elbette ki bu oran oldukça düşüktür. Herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmadan azaspermi ile çocuk sahibi olmak çok düşük ihtimaller üzerinde durmak anlamına gelir.

Fitoterapi ile Azospermi Tedavisi

Fitoterapi ile Azospermi Tedavisi

Azospermi, menide sperm yoksunluğu demektir. Menide spermin bulunmaması ya da çok az olması durumunda yapılacak tedaviler vardır. Azospermi ile baş edebilmek için fitoterapi tedavisi uygulamak mümkündür. Fitoterapi bitkisel bir tedavi yöntemidir.

Azospermi fitoterapi tedavisi hastaların dikkatli inceleme altına alınmasından sonra başlar. Fitoterapinin bitkisel bir tedavi yöntemi olması nedeniyle doğal yollarla çocuk sahibi olmak mümkün olur. Fitoterapi ile spermin ihtiyacı olan mineral ve vitaminler karşılanır.

Spermlerin olgunlaşma süresi 3,5- 4 ay şeklindedir. Çok çabuk olarak bozulma özellikleri vardır. Genetik yapı ve protein olarak bozulma yaşanabilir. Uzun dönemin sağlıklı ve verimli bir biçimde geçmesi için fitoterapi uygulamasına başvurulur. Bitkisel bir tedavi yöntemiyle doğal yollardan sperm elde edilir ve bu spermlerin dölleme özelliği oluşur. Ginseng gibi epigenetik etkiye sahip olan bitkiler, genetik üzerinde koruyucu ve iyileştirici etkisi için kullanılır. Elbette, uzmanların kontrolü altında kullanılmaları gerekir. Hücresel yapının protein ve DNA’sı korunur.

Azospermi ameliyatı ve tedavisi hakkında daha fazlasını öğrenin!

Fitoterapi Nedir?

Azospermi fitoterapi tedavi yöntemi birçok etkeni iyileştirmek için tercih edilir. Fitoterapi; bitkilerin kullanılmasıyla gerçekleştirilen tedavi yöntemidir. Fitoterapi modern tıpta tercih edilen uygulamalardan biridir. Bitki özlerinin kullanılmasıyla geliştirilen tedavi yöntemleri hastalıkların oluşumunu engeller ve iyileşmeler sağlar.

Azospermiye sebep olan etkenlerden doğal bir çözümle kurtulmak isteyen hastalar için fitoterapi uygulanır. Fitoterapi ile spermin protein ve DNA kısmı korunur ve geliştirilir. Olgunlaşma sırasında spermin bozulması engellenir.

Fitoterapi ile Azospermi Tedavisi

Azospermi tedavisi için çeşitli yöntemlere başvurulur. Azospermi fitoterapi yöntemi de bunlardan biridir. Doğal tedavi yöntemleri ile hastaları iyileştirmek mümkündür. Tıbbi bitkilerin kullanılmasıyla geliştirilen tedavi yöntemleri hastaların iyileşmesine ve diğer etkenlerden korunmasına sebep olur. Azospermi menide sperm olmaması anlamına geldiği için fitoterapi ile sperm oluşturmak ve kalitelerini arttırmak mümkündür. Bunun için gerekli olan bitkiler kullanılarak tedavi planı oluşturulur. Spermlerin olgunlaşmaları sırasında protein ve DNA’lar korunur. Gelişmeleri için çeşitli bitkiler kullanılır. Oluşan spermlerin kalitesi de yüksek olur.

Azosperminin yol açtığı problemleri doğal biçimde ortadan kaldırmak ve çocuk sahibi olabilmek için fitoterapi tercih edilir. Bilgili uzmanlarla ortak çalışmalar yürütüldüğünde iyi sonuçlar elde edilir. Hastalar da bilinçli olduğunda süreç verimli ilerler.

Erkek Infertilitesi

Erkek Infertilitesi ve Akupunktur

Erkeklerde bazı sorunlar nedeni ile kısırlık görülebilir. Gebeliğin yaşanmaması durumunda erkekte yüzde otuz oranında soruna rastlanmak ile beraber hem kadın hem erkek kaynaklı sorunun yaşanma riski de aynı orana tekabül etmektedir.

Erkek infertilitesi sorunun giderilmesinde son yıllarda büyük adımlar atılmış olup yüz güldüren sonuçlara da ulaşıldığı görülmektedir. Erkeklerde görülen kısırlığın nedenleri arasından kötü alışkanlıklardan kiloya ve strese kadar uzanan sebeplerde sayılmaktadır. Yaşanan bu sorunların giderilmesinde ise kullanılan akupunktur yöntemleri başarının elde edilmesinde etkin olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Erkekte Kısırlığın Sebepleri

Erkeklerde kısırlığın sebepleri son derece farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Doğuştan gelen sorunların yanı sıra edinilmiş bozukluklar ya da işlevsel bozukluklarda erkeklerde kısırlığa sebep olabilen etkenler arasında yer almaktadır. Genellikle tıkanıklığa bağlı olarak görülen bu sorunların yanı sıra tıkanıklığa bağlı olmadan görülen problemlerde bulunmaktadır.

Erkeklerde kısırlığın sebepleri arasında psikolojik sorunlarda yer almaktadır. Kullanılan ilaçlar, sigara ve alkol tüketimi, sağlıksız beslenme gibi birçok etken kısırlığın oluşumuna sebep olabilir. Bunun yanında elbette kilo da kısırlığın oluşumunda etkin olabilmektedir.

Erkeklerde kısırlığın sebebinin bulunması için hekim tarafından talep edilen test ve tahlillerin yaptırılması gerekir. Bu tahlil ve test sonuçlarına göre sebep saptaması yapılarak tedavi yönteminden yararlanılmaya başlanabilir.

Kullanılan İlaçların Yan Etkileri

Erkeklerde kısırlığın yaşanmasında kullanılan ilaçlarında yan etkisi sayılmaktadır. Bu aşama da öncelikle psikolojik tedavi amaçlı olarak kullanılan ilaçlar yer alır. Sakinleştiriciler ve buna benzer ilaç kullanımlarının yanı sıra stresli yaşamda kısırlığın yaşanmasında etki edebilmektedir.

Erkeklerde kısırlığa neden olan ilaçlar arasında tansiyon ilaçları da yer alır. Ayrıca şeker hastalığı ile karşı karşıya olan erkeklerde de bazı sebeplere bağlı olarak kısırlık sorunu ile karşılaşılmaktadır.

Erkekte kısırlığa sebep olan etkenin kullanılan ilaçların olup olmadığına dair bilgileri ise uzman hekim tarafından yaptırılan test sonuçları verecektir. Etkilerin azaltılması ve tedavisinin seyrinin hızlanmasında ise akupunktur tedavi yönteminden yararlanıldığı da görülmektedir. Akupunktur tedavi ile sperm sayısında artışında yaşandığı gözlemlenmektedir.

Akupunktur İle Kısırlık Tedavisi

Erkeklerde görülen kısırlığın tedavisinde birçok farklı yöntemlerden yararlanılmaktadır. Erkelerde yaşanan kısırlığın tespit ve tedavi uygulamasında tanının sebepleri de tedavi için önemli bir yol haritasını çizer. Bu aşama da birçok kişi tedaviye ek olarak akupunktur tedavisinden de yararlanmaktadır.

Akupunktur tedavisinin her hangi bir yan etkisinin bulunmaması ise tedaviye hastaların daha sıcak bakmalarına da etki ediyor. Psikiyatrik hastalıklardan bel ve boyun ağrılarına kadar birçok uygulama içeriğine sahip olan akupunktur tedavisi ile sperm sayısının yanı sıra hareketliliğinde de olumlu gelişmeler yaşandığı saptanmıştır. Akupunktur aynı zamanda şişmanlık ile ilgili çözümler sunarken aynı zamanda kötü alışkanlıkların azaltılmasına da etkilidir. Bu ise hormonal dengenin sağlanmasına etki ederek düzelmenin gerçekleşmesinde olumlu bir etkiye neden olur.

Mikro TESE Ameliyatı

Mikro TESE Ameliyatı Sonrası İyileşme

Kadınların 12 yumurtlama dönemi boyunca korunmasız ve düzenli cinsel ilişkiye girilmesine rağmen hamileliğin oluşmaması infertilite olarak tanımlanmaktadır. İnferilite yalnızca kadın, yalnızca erkek ya da çiftlerin her ikisinden kaynaklanabilmektedir. Erkek kaynaklı kısırlığın yaygın görünen nedenlerinden biri azospermi adı verilen, sıfır sperm olarak da bilinen durumdur.

Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi hastalarında %60’lara varan oranda sperm bulunabilmesini sağlayabilen Mikro TESE cerrahisi genel anestezi altında gerçekleştirilir. Testislerin tekinin ya de her ikisinin birden kapsamlı olarak incelendiği, sperm bulundurma ihtimali yüksek olan kısımlarından örnek alındığı operasyon sırasında toplanan dokular embriyoloji laboratuvar incelemesine gönderilir. Operasyon sırasında skrotumun orta hattında 2-3 cm boyutlarında bir kesi açılır.

Mikro Tese Ameliyatı Sonrası İyileşme Kaç Günde Gerçekleşir?

Mikro TESE iyileşme süresi son derece konforlu cerrahilerden biri olma özelliğine sahiptir. Operasyon kesisi skrotuma yapılır ve skrotum cildinin en önemli özelliği son derece hızlı iyileşmesidir. Operasyondan 3 saat sonra hastalar sıvı formda gıda tüketimine başlayabilirler.

Erken dönemde reçete edilen ağrı kesicilerin ve antibiyotiklerin kullanılması önemlidir. Antibiyotik kullanımı enfeksiyon oluşumu ihtimalini minimize etmek için önerilir. Genel olarak hastalar bir hafta on günlük süre geçtikten sonra günlük hayatlarına geri dönebilirler. Cinsel ilişki için bir süre daha beklenmesi gerekir. Tam iyileşme gerçekleşmeden cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

Mikro TESE Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Azospermi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Menide canlı ya da cansız hiç olgun sperm bulunmaması olarak tanımlanabilen azospermi; tıkanıklığa bağlı azospermi ve tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi olmak üzere iki farklı türde karşımıza çıkabilir.

Tıkanıklığa bağlı azospermi durumunda testislerde sperm üretimi mevcut olmakla birlikte spermin meniyi oluşturan diğer sıvılarla birleşmemesi ya da vücut dışarısına atılmaması söz konusudur. Azospermi tedavisi süreci hastanın sahip olduğu azospermi türü doğrultusunda değişebileceği için tedavi süreci de farklılaşabilir. Bu nedenle bu sorunun yanıtının azospermi nedenleri ve dolayısıyla türü doğrultusunda değişebilir.

Mikro TESE Yöntemi ile Sperm Nasıl Alınır?

Genel anestezi altında gerçekleştirilen Mikro TESE sırasında skrotumdan kesi yapılır. Kesi yapılan bölgeden testislerde sperm bulundurma ihtimali olan kısımlar detaylı olarak incelenir ve gerek görülen kısımlardan örnek toplanır.

Operasyonun en önemli özelliği gelişmiş bir mikroskop kullanılarak gerçekleştirilmesidir. Böylece testis hasarı oluşma ihtimali minimum seviyeye iner.

Mikro TESE Neden Yapılır?

Mikroskopik Testiküler Sperm Ekstraksiyonu olarak da adlandırılabilen Mikro TESE cerrahi, spermin doğrudan erkeklerin testislerinden alınmasını sağlayan gelişmiş bir prosedürdür. Operasyonun temel amacı tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi hastalarında, yardımcı üreme tekniklerinde kullanılmak üzere canlı sperm hücresinin bulunmasıdır.

Testislerden alınan dokularda canlı ve olgun sperm hücresi bulunup bulunmadığı operasyon sırasında embriyoloji laboratuvarında belirlenir. Mikro TESE sırasında çoklu sayıda sperm bulunduğu takdirde spermlerin canlılığının korunması ve yeniden operasyon gereksinimi duyulmaması için sperm dondurma gerekli olabilir.

MikroTESE sırasında sperm bulunmadıysa doku örneği patolojik incelemeye gönderilir. Elde edilen sonuç doğrultusunda operasyonun yeniden uygulanmasına karar verilebilir, bu sürece kadar hastaya ek tedaviler uygulanabilir. Operasyonun tekrarına karar verilmesi halinde ilk operasyondan sonra yaklaşık 6 aylık bir sürecin geçmesi beklenir.

Mikro TESE ameliyatı ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Mikro TESE web sitemizi ziyaret edebilirsiniz

Erkek Kaynaklı Kısırlık

Erkek Kaynaklı Kısırlık ve Genetik Testler

En az iki farklı zaman diliminde gerçekleştirilen spermiyogram sonucunda menide canlı ya da cansız hiç olgun sperm hücresi bulunmaması azospermi olarak adlandırılır. Azospermi birçok farklı nedenle ortaya çıkabilen erkek kaynaklı infertilite nedenleri arasında yer alır. Bu nedenler arasında genetik nedenler de bulunmaktadır. Bu yazımda sizlere Erkek Kaynaklı Kısırlık ve Genetik Testler ile ilgili bilgiler vereceğim…

Erkeklerdeki genetik bozukluklar spermatogenez adı verilen sürece zarar verebilir. Yapılan bilimsel çalışmaların sonucunda erkek kaynaklı infertilite vakalarının, %2-%8 oranında genetik bozuklukların etkisi olduğu gösterilmiştir.

Kistik fibroz gen mutasyonu, Klinefelter Sendromu, Y kromozomu mikrodelesyonları, Noonan Sendromu ve çeşitli kromozomal anomaliler erkek kaynaklı kısırlığın genetik nedenleri arasında sayılabilir.

Azospermi nedenleri belirlendiğinde genetik problemler ortaya çıktıysa hastanın kesin tedavi edilebilmesi söz konusu değildir. Bu noktada genetik problemler nedeniyle ortaya çıkabilen hormonal bozukluklara yoğunlaşılması gerekebilir.

Azospermi hastalarında genetik incelemelerin atlanmaması son derece önemlidir. Erkek kısırlığına yönelik genetik testler sayesinde kromozomlardaki veya genlerdeki değişiklikler tanımlanabilir.

Günümüzde uygulanan çok fazla genetik test bulunmakla birlikte erkek kaynaklı infertilite durumunda 3 temel testten bahsedilmesi mümkündür. Bu testler karyotip, kistik fibroz gen mutasyonu ve Y kromozomu mikrodelesyonu olarak sıralanabilir.

Karyotip Analizi

Kromozom analizi olarak da bilinir. Belirli genetik anomalileri ortaya çıkarabilir. Hastalıkları ya da genetik bozuklukları doğrulamak ya da teşhis etmek için tercih edilebilir. Aynı zamanda çiftlerin genetik veya kromozomal bozukluğu riski taşıyan bebek sahibi olma ihtimalinde gündeme gelen bir test olduğu bilinmektedir.

Azospermi ya da çok düşük sperm sayısı durumunda karyotip analizi önerilir. Karyotipleme aşılama ve tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerine başvurulmadan önce gerçekleştirilir.

Kistik Fibroz Gen Mutasyonu Testi

Erkek infertilitesine yol açabilecek kistik fibroz genlerindeki mutasyonların arandığı testtir. Doğuştan vas deferans yokluğu olan erkeklerin büyük bir kısmında kistik fibrozise yol açabilen en az bir mutasyon olduğu bilinmektedir.

Doğuştan vas deferans yokluğu bulunan ya da sperm üretim sürecinde sorun olan erkeklerin bu teste tabi tutulması önemli bir gerekliliktir. Yapılan bilimsel çalışmaların sonuçları doğuştan vas deferans kanalı olmayan erkeklerin, erkek çocuklarında da benzer bir durumla karşılaşılabileceği yönündedir.

Y Kromozomu Mikrodelesyon Testi

Y kromozomu sperm üretiminde önemli görevlere sahip olan genler barındırır. Y kromozomu eksikliği olan erkeklerde sperm oluşumu söz konusu olduğunda döllenme meydana gelebilir. Ancak erkek çocuk dünyaya gelmesi durumunda kısırlık ile karşılaşma ihtimali yüksek olabilmektedir.

Y kromozumu mikrodelesyonları karyotip analizi ile tespit edilemeyeceği için genellikle ICSI yöntemi öncesinde tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi hastalarında ya da sperm sayısı çok düşük olan erkeklerde Y kromozomu mikrodelesyonu teste başvurulması gerekebilir.

Youtube kanalıma abone olup konuyla ilgili diğer videolarımı da izleyebilirsiniz

Erkek Kaynaklı Kısırlık ve Genetik Testler Erkek Kaynaklı Kısırlık ve Genetik Testler Erkek Kaynaklı Kısırlık ve Genetik Testler

Azospermi nedenleri ve detayları

Azospermi Nedenleri ve Detayları

Farklı zaman dilimlerinde en az iki kere gerçekleştirilen semen analizi sonrası menisinde canlı ya da cansız hiç olgun sperm bulunmayan hastalara azospermi teşhisi konulabilir. Azopsermi erkek kaynaklı infertilitenin yaygın nedenlerinden biridir ve meydana gelme mekanizması olarak iki grupta incelenir.

Tıkanıklığa bağlı azospermi türünde erkeklerin testislerinde sperm üretimi gerçekleşiyordur ancak sperm ile meniyi oluşturan diğer sıvıların buluşmasında ya da meninin ejakülasyon sırasında vücut dışarına atılmasında bir sorun vardır. Diğer azospermi türü ise tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi olarak tanımladığımız durumdur. Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi hastalarında farklı nedenlerle testislerde sperm üretimi gerçekleşmiyordur.

Azospermi nedenleri, hastalığın farklı kategorilerde incelenmesini ve dolayısıyla tedavi süreçlerinin farklılaşmasını gerektirir. Günümüzde gelişen tıbbi teknolojiler ve tedavi seçenekleri sayesinde azospermi hastalarının çocuk sahibi olma ihtimalleri son derece yükselmiştir.

Tıkanıklığa Bağlı Azospermi Nedenleri

Azospermi nedenleri, hastalığın türü doğrultusunda değişiklik gösterebilmektedir. Söz konusu tıkanıklığa bağlı azospermi olduğunda temel sorun testislerde üretilen spermlerin meniyi oluşturan diğer sıvılarla birleşememesi ya da birleşse dahi penis aracılığı ile vajina kanalına iletilememesidir. Tıkanıklığa bağlı azospermi nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Epididim Blokajı

Testislerde üretilen spermlerin erkek üreme sistemi boyunca taşınmasını sağlayan yapılardan olan epididim, farklı nedenlerle tıkanabilir. Bu noktada enfeksiyonların, skrotuma alınan travmaların, yaralanmaların epididim blokajında yüksek risk yarattığı ifade edilebilir. Her ne kadar, çok yaygın olmasa da genetik unsurlar ve kistik fibroz da epididim blokajına neden olarak azopsermi nedenleri gündeme gelebilir.

Vaz Deferens Cerrahisi

Vas Deferans cerrahisi, diğer bir deyişle vas deferansı devre dışı bırakan cerrahi vazektomi olarak da bilinmektedir. Spermlerin meniyi oluşturan diğer sıvılarla birleşmesini imkânsız hale getirmek için gerçekleştirilen ve erkekler için etkin bir doğum kontrol yöntemi olarak ön plana çıkan bu ameliyat azospermiye yol açar. Vazektomiye ek olarak doğuştan vas deferans yokluğu veya farklı nedenlerle tıkanıklığı da azospermiye yol açabilir.

Boşalma Kanalı Tıkanıklıkları

Enfeksiyonlar, doğumsal nedenler, travma, geçirilen cerrahiler ve daha çeşitlendirilebilen farklı unsurlar boşalma kanalı tıkanıklıklarına yol açarak testislerde üretilen spermlerin meni sıvılarıyla birleşmesini engelleyebilir.

Tıkanıklığa Bağlı Olmayan Azospermi Nedenleri

Tıkanıklığa bağlı azospermiden farklı olarak testislerde, bir nedenle sperm üretilmemesi ile karakterize tıkanıklığa bağlı olmayan azopsermi nedenleri de son derece çeşitlidir.

Y kromozomu Mikrodelesyonu

Y kromozomu sperm üretiminde görev yapan son derece önemli genler barındırır. Y kromozomu mikrodelesyonu Y kromozomunda eksik genlerin bulunması ile karakterize bir durumdur. Genetik bir bozukluktur. Y Kromozomu Mikrodelesyonu azospermi nedenleri arasında yer alır.

Karyotip Analizi

Erkeklerin fazladan X ya da Y kromozumuna sahip olmaları, tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi nedenleri arasında yer alır. Karyotip analizi ile kromozomların boyutu, sayıları ve büyüklüğü tespit edilebilir. Klinefelter sendromu kromozomlardaki anomali ile karakterize bir rahatsızlıktır. Kalıtsal değildir, testosteron replasman tedavisi başta olmak üzere çeşitli tedavi yöntemlerine başvurulmasını gerektirebilir.

Radyasyon ve Toksinler

Yapılan meslekler ya da yaşanan bölge nedeniyle bazı bireyler diğerlerinden daha fazla kimyasala ya da ağır metale maruz kalabilir. Bunlara ek olarak yaşanan hastalıklar nedeniyle alınan tedaviler de sperm üretim sürecinde sorunlara neden olabilir.

Varikosel

Testislerin içerisinde yer aldığı skrotumdaki toplar damarların varisleşme durumu olarak tanımlanabilen varikosel hastalığı, testislere kirli kan akışına neden olabilen ve tedavi edilmediği takdirde testis ısısını yükselterek fonksiyonlarında bozulmaya yol açabilen bir hastalık olarak tanımlanabilir. Varikosel tedavi edilmediği takdirde testosteron üretim sürecine de olumsuz etki edebilmekte erkeklerde tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi nedenleri arasında yer alabilmektedir.

İlaçlar

Reçete edildiğinde veya edilmeden kullanılan bazı ilaçların erkeklik hormonu kullanımı veya sperm üretimi üzerinde etkisi olabileceği bilinmektedir. Örneğin erkeklik hormonunun uzun süre boyunca dışarıdan alınması üretim sürecine etki edebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Hiç spermi olmayan ne yapmalıdır?

En az iki ayrı spermiyogram sonucunda menisinde canlı ya da cansız hiç olgun sperm hücresi bulunmaması durumu azospermi olarak adlandırılır. Azospermi teşhisi konulan hastaların tedavi süreçleri yaşlarına, beklentilerine ve azospermi nedenleri doğrultusunda şekillendirilir. Azospermi teşhisi konan hastaların öncelikle menide sıfır sperm bulunma nedenlerinin belirlenmesi gerekir, daha sonra çiftler özelinde yapılan incelemeler sonucunda da tedavi yöntemleri belirlenebilir.

Azospermi sorunu sonradan olur mu?

Evet, azosperminin sonradan oluşması mümkündür; azospermi nedenleri her zaman doğuştan olmaz. Yaşam tarzı ile ilgili seçimler, tercih edilen meslekler, varikosel hastalığının olup olmaması, travmalar, geçirilen cerrahilerin etkileri gibi değişkenler azosperminin sonradan ortaya çıkmasına neden olabilir.

Azospermi için ilaç tedavisi var mı?

Azospermi tedavisi; azospermi nedenleri ve türü doğrultusunda gerçekleştirilir. Azospermiye neden olan sağlık sorununun tedavisi için ilaç tedavisinin de etkili olması mümkündür. Günümüzde tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi söz konusu olduğunda testislerde olgun sperm bulmak için uygulanan altın standart tedavi seçeneği mikroTESE cerrahisidir.

Azospermi genetik bir sorun mudur?

Azospermi nedenleri son derecede çeşitlidir. Azospermi genetik problemler nedeniyle de kaynaklanabilen bir durum olma niteliği taşır. Y kromozomu mikrodelesyonu azosperminin genetik nedenlerine örnek olarak gösterilebilir. Azospermi teşhisi konulan erkeklerin yaklaşık %10’unda genetik sorunlar tespit edilmiştir.

Youtube kanalıma abone olabilirsiniz

Azospermi Nedenleri ve Detayları Azospermi Nedenleri ve Detayları

Klinefelter Sendromu Nedir? Klinefelter Sendromu Detayları

Fiziksel ve entelektüel gelişimi etkileyebildiği bilinen Klinefelter sendromu, erkeklerde görülen bir kromozomal anomali şeklinde kısaca tanımlanabilir. Yaygın olarak erkeklerin uzun boylu olmasına yol açar ve aynı zamanda erkek kaynaklı kısırlık oluşumuna neden olabilir. Bu sendroma sahip olan erkekler fazladan bir X kromozumu ile dünyaya gelirler. Cinsiyet üzerinde etkiye sahip olmasa da bu hastalık erkekleri çeşitli şekillerde etkileyebilir. Bazılarında çok hafif seyreden semptomlar zaman ilerledikçe değişiklik gösterme eğiliminde olur. Kaslarda güçsüzlük, motor gelişiminde yavaşlık, inmemiş testis ve konuşmaya geç başlama gibi belirtiler erkek çocuklarda baskın olurken yaş ilerledikçe boyda ve bacaklarda uzama, kısa gövde, testislerde sertleşme ve küçülme, sperm değerlerinde düşme, kemiklerde zayıflık, enerji düşüklüğü ve depresyon gibi farklı semptomlara evrilebilir.

Kısırlık tedavi edilemez bir sorun değil.

Detaylı bilgi al

Klinefelter Sendromu Nedir?

Bebeklerin cinsiyetleri X ve Y kromozomlarınca belirlenir. Erkek bebeklerde normal şartlar altında X ve Y kromozomlarından birer tane bulunur. Klinefelter sendromu ise fazladan bir X kromozomunun gen paketinde bulunması ile karakterize bir durum olarak kısaca tanımlanabilir. Doğrudan kalıtsal bir hastalık olmayan Klinefelter, genellikle rastgele olarak gündeme gelir.

 

Klinefelter Sendromunun Sebepleri

XXY sendromu rastgele meydana gelebilen bir durumdur. Yaşı ilerlemiş kadınların gebeliklerinde Klinefelter sendromuna sahip erkek bebek dünyaya gelme ihtimalinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda erkeklerin sperminin de sendroma neden olabileceği bilinmektedir. Normalde sperm hücresinde yalnızca X ya da Y kromozumu bulunurken yaşın ilerlemesi ile birlikte erkeklerin spermlerinde X ve Y kromozomları eş zamanlı olarak görülebilir.

 

Klinefelter Sendromunun Belirtileri

Belirtiler erkeklerin yaşı doğrultusunda değişiklik gösterebilmektedir. Çok erken yaşta tespit edilmesi mümkün olmasa da belirtilerin dikkatli bir şekilde gözlemlenmesi ve bir farklılık görüldüğü takdirde hekimlere başvurulması önemlidir.

Sendrom erkek bebeklerde ve çocuklarda kaslarda zayıflık, motor becerilerin gelişiminde yavaşlık, konuşma becerilerinde gecikme gibi semptomlara yol açabilir. Yaş ilerledikçe bu belirtiler standartlara göre uzun boy, ergenlik döneminde gecikme, penis gelişiminde sorun, bilişsel yeteneklerde gerilik, enerji azlığı, sosyalleşmede zorluk gibi şikayetlerle değişim gösterebilir. Sendromun yetişkin erkeklerde yol açtığı semptomlar arasında testislerde ve peniste küçüklük, boy uzunluğu, sperm sayısında düşüklük, bacak ve kol uzunluğunda orantısızlık, depresif ruh hali, memelerde büyüme, konsantrasyon güçlüğü, kemiklerde zayıflama, vücut kıllarında azalma gibi şikayetler yer alabilir.

 

Klinefelter Sendromunun Türleri

Sendrom iki farklı tipte karşımıza çıkabilir.

 • 48, XXYY sendromu adı verilen tip son derece nadir görülür. Kişide hem fazladan bir X hem de fazladan bir Y kromozomunun varlığı söz konusudur.
 • 47, XXY ve 46 XY sendromu ise hücrenin bir kısmında Klinefelter, diğer kısmında farklı bir yapı görülmesi ile karakterize olduğundan mozaik tip olarak da adlandırılabilmektedir.

 

Klinefelter Sendromunun Riskleri

Klinefelter sendromu riskleri genellikle düşük testosteron seviyesi ile bağlantılıdır.

 • Lupus ve romatoid artrit gibi bağışık sistemi sorunları,
 • Kanı, kemik iliğini ve lenf nodlarını etkileyen kanser türleri,
 • Diyabet,
 • Kan damarlarında ve kalpte sağlık sorunları oluşumu,
 • Akciğer hastalıkları,
 • Anksiyete ve depresyon gibi mental problemleri
 • Kemiklerde zayıflık gibi komplikasyonlar oraya çıkabilir.

 

Klinefelter Sendromunun Tedavisi

Her yaşta tedavi seçenekleri değerlendirilebilse de erken teşhis ve tedavi ile daha başarılı sonuçlar alınabilir. Yaygın görülen tedavilerin başında testosteron replasman tedavisi bulunur. Ergenlik döneminde testosteron replasman tedavisinin alınması hem vücuttaki döneme özgü değişimlerin gerçekleşmesi hem de penis boyunun ideal ölçülere yaklaşması adına önemlidir. Testosteron replasman tedavisine ek olarak çocuklar için konuşma tedavisi, meme boyutlarında büyüme için jinekomasti cerrahisi, mental sorunlar için psikolojik danışmanlık, çocuk sahibi olmak için fertilite tedavileri gibi yöntemlere başvurulması mümkündür.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Klinefelter sendromu hakkında birçok konuya değindik. Kullanıcıların merak ettiği diğer soruları da cevapladık.

 

Klinefelter sendromu çocuk sahibi olabilir mi?

Bu sendroma sahip erkeklerde sperm hücresi bulunmaz ya da var olan hücrelerin sayısı doğal yolla gebelik oluşumu için yeterli olmaz. Günümüzde gelişen tıbbi teknolojiler sayesinde testosteron replasman ve yardımcı üreme tedavileri kullanılarak Klinefelter’li hastaların bebek sahibi olma şansları artırılmaktadır. MikroTESE ve ROSİ ya da ICSI teknikleri seçilmiş hastaların çocuk sahibi olmasını mümkün kılabilmektedir.

 

Klinefelter sendromu zekâ geriliğine sebep oluyor mu?

Zekâ geriliğine neden olmasa da bilişsel gelişimi olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir. Erken dönemde konuşma bozukluklarına, okuma ve anlamada zorluğa, bağlantı kurmada sorunlara neden olabilir.

 

Klinefelter sendromu özellikleri nelerdir?

Bu genetik bozukluğun yol açtığı spesifik unsurlar az önce de belirtildiği gibi yaşla birlikte değişiklik gösterebilir. Genellikle sert ve küçük testisler, peniste kısalık, bacaklarda uzunluk, kalçada genişlik, boyun ortalamadan uzun olması, erkek kaynaklı infertilite, kemiklerde güçsüzlük, memelerde büyüme ve terleme atakları sendromu yaşayan hastalarda ortak olarak gözlemlenebilmektedir.